Galatasaray – Sivasspor maçında tartışma yaratan pozisyon! Eski hakemler iptal edilen golü değerlendirdi

Galatasaray, Süper Lig’in 35. haftasında sahasında ağırladığı Sivasspor’u 6-1 mağlup etti. Sarı-kırmızılı ekip, şampiyonluk yarışında hata yapmazken yayıncı kuruluş beIN Sports’un Trio ekibi maçtaki tartışmalı pozisyonları değerlendirdi.

33. DAKİKADA GALATASARAY’IN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Futbol oyun kurallarına göre kimin kontrolünde? Bu top, Icardi’ye daha yakın. Yerden süzülerek geliyor ve Icardi’nin kontrolünde. Icardi de o topa göre kendini ayarlamış, destek ayağını koymuş ve diğer ayağını da topa vuracak şekilde savurmuş. Önündeki savunmacı, şut atacağını düşünerek önüne blok koymaya çalışıyor. Arkadan gelen savunmacı ise top onu uzak olduğu için, top onun kontrolünde olmayı bırakın topla oynama şansı da olmadığı için bir tane metot deniyor. Icardi’nin artık topa doğru savurduğu ayağı durdurmak maksadıyla savrulan ayağın önüne ayağını uzatıyor ve Icardi’nin savurduğu ayak da ona çarpıyor. Icardi’nin savurduğu ayak da ona çarpıyor ve iki ayağının arasına sıkışarak Icardi yere düşüyor. Benim açımdan bu; tartışmasız, çok açık bir penaltı.

(Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır)

Bülent Yıldırım: Mauro Icardi’nin kramponunu şu anda onun ayağının arkasında görecek ve bundan dolayı temasın Icardi’nin savurduğu ayaktan kaynaklandığını düşünüp yanılacak. Tahmin ediyorum. Bizim gibi kare kare görüp analiz etme şansı yok. Bir kez görecek. Pozisyon, bence de penaltı. Video hakem niye müdahale etmez ona da bir açıklık getirelim. Açık ve bariz bir müdahale olmadığı sürece hakemin görüp ‘hayır’ dediği ki aynı esnada ‘hayır hayır’ dediğini göreceğimiz bir müdahalede… Sağ ayakla yaptığı müdahale de küçük bir kontak olunca hakem de buna devam dediği anda bunun aksini ispat edecek, böyle çok büyük, yumruk yemiş gibi gösterecek bir delil olması lazım. Bu olmadığı için de Simone, burada müdahalede bulunmuyor. Hakem tekniği açısından sahada verilmesi gereken bir penaltı kararı olduğunu düşünüyorum.

Bahattin Duran: Geliyor, İbrahim’in ayağıyla Icardi’nin sağ ayağı buluşuyor fakat şimdi burada İbrahim, risk aldı mı? Aldı. O ayağını öyle uzattıktan sonra Icardi, tam topa vurmaya hazırlanırken ayağını soktu, topla oynadı diyelim tamam. Topla oynayamadığında Icardi’nin sol ayağıyla topa vurmasını engellemenin de karşılığı… O yüzden bende penaltı. Sağ ayaktaki darbe, yetersiz olduğu için ben de VAR’ın müdahale etmemesini anlıyorum. Yani topa vurdurmamış. İbrahim, risk almış. Topa vursaydı bunları konuşmuyor olacaktık. VAR müdahalesinin olmamasını da anladık.

80. DAKİKADA GALATASARAY’IN İPTAL OLAN GOLÜNDE HAKEMİN KARARI DOĞRU MU?

Bülent Yıldırım: Bir hakemin bu şekilde milimetrik olarak görme şansı hemen hemen imkansıza yakın. Gördüğü şeyi de samimi şekilde gösterdi ve burada yanılmasında, faul vermesinde hiçbir sorun yok. Peki, faul gerçekleşti mi? Hakemin gördüğü doğru mu? Ali Şaşal’ın eli topun üzerinde kaldığı esnada temas olsa… Temas bu esnada olsa tek parmağıyla bile topa temas ederken bu ayak teması olsa faul olur. Çünkü top, kontrolünde sayılır. Muhtemelen Ali Şaşal, bu kuralın rahatlığından faydalanmak yerine risk alıp topu kendine doğru çekmek için hamle yapıp kontrolü bıraktı. Temas kalktığı esnada topu çaldırdı. Özet; bu pozisyon gol. Sahada tespiti çok zor. Ben, faul olmadığı fikrindeyim.

(Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır)

Deniz Çoban: Şimdi teknoloji, ofsayt için kullanılıyor. Böyle milimetrik ofsaytları bile teknoloji çözüp… Futbolda bu iş yani futbolun mantığında bu yok ama madem bu teknoloji bunu ölçüyor atılan çok harika goller iptal ediliyor ya da verilmemiş goller veriliyor orada teknoloji işin içine girdiği zaman bu bu deniliyorsa burada da o 1 santimetrelik boşluğu gördüğü zaman video hakemin müdahale etmesi gerektiği fikrindeyim. Zaten kural o kadar çok açık ki kaleci eliyle topu zemin arasında sıkıştırdığında kaleciyle mücadele edemezsiniz ama top boştaysa o topu çalarsınız. Şimdi ben bunu görüyorum. Arada 1 santimetre fark var. Elini bıraktıktan sonra Icardi, topu çalıyor.

Bahattin Duran: Ben burada video hakemi eleştirmem. Gerçekten öyle bir ince pozisyon. Yani milimetrik… Başta anlatırken ne dedik; parmağıyla bile dokunuyorsa kalecinin hakimiyetinde dedik. Ali Şaşal, topu kendisine çekmeye çalışıyor ama o sırada elinin topla temasını kesiyor. O sırada da Icardi; geliyor, alıyor topu ve vuruyor. Buna göre hakemin kararı doğru değil ama neye göre doğru değil diyoruz? Bu kadar milimetrik ölçümler sonucu diyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x