Otonom olarak araba sürebilen insansı robot geliştirildi

Otonom araçlar şehirlerde yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Tamamıyla otonom olan robotaksi hizmetleri özellikle ABD’de hızla farklı şehirlerde geniş kullanıma alınıyor. Ancak otonom araçların zaman zaman yayalara çarptığı, trafiği katlettiği veya kazalara karıştığı çeşitli raporlar da bulunuyor. Tokyo Üniversitesi araştırmacıları ise bir insansı robot geliştirerek elektrikli aracın koltuğuna oturttu. Araştırmacılar, insansı robotlarının farkındalık noktasında etkili olduğunu savunuyor.

İnsansı robot sürücüler geliyor

Araştırma ekibinden birisi Toyota’ya danışmanlık yaparken geliştirilen robot, “kas-iskelet sistemi insansı robotu” olarak nitelendiriliyor. Araştırmacılar robota Musashi adını veriyor. Bu isim esasında Japon tarihinin en yetenekli kılıç üstatları arasında yer alan Miyamoto Musashi’den geliyor. İnsansı robot Musashi ise elleriyle kontağı çalıştırabiliyor, el frenini çekebiliyor ve sinyal verebiliyor. Ayrıca gaz veya fren pedallarına da basabiliyor.

Araştırmacılar, Musashi’ye ham sensör verilerini besleyerek otomobilin direksiyonunu nasıl kullanacağını öğrettikten sonra, robotun trafik ışığı sinyallerine uyarak bir kavşakta köşeyi dönmesini sağlamayı başardıklarını iddia ediyorlar. Ancak aşılması gereken daha çok yol var. Zira robotun bu manevrası yaklaşık olarak iki dakika sürdü. Araştırmacılar elde edilen bilgileri kullanarak gelecekte insansılar tarafından otonom sürüş için bir sonraki donanım ve yazılımı geliştirmek istiyor.

Otonom araçlar ve insansı robotlar arasında böyle bir denge ve yaklaşım kurulması açıkçası önemli. İnsansı robotlar ve tam otonom araçlar birbirlerinden ayrı olarak gelişiyor olsa da esasında birbirleriyle yakından ilişkili olabilirler. Zira, dünya üzerinde otonom olmayan ve gelecek yıllarda da olmayacak milyonlarca araç bulunacak. İnsansı robotlar sayesinde esasında tüm bu araçlar otonom hale getirilebilir ve yeni nesil trafik sistemlerine hızlıca geçiş yapılabilir.

Daha Fazla Video

donanimhabercom Instagram Takip Et

Xiaomi’den fütüristik su tabancası

Exadious 2 ay önce

Efsane Türkiye’ye gelse alırım..

E

E_Y_B_H_P_T 2 ay önce

2

O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz. Aynısını küçükken ışıklı ayakkabımda yaşamıştım oradan biliyorum. Ayakkabıma yan bakmaktan düz yürüyemiyordum. Hava atmaktan ziyade o havayı yaşamayı tercih ederim. 7 de olsam 70 de olsam kararım değişmeyecek.

emrahmt 4 ay önce

Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]

garez41 4 ay önce

Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.

Rindaman 5 ay önce

Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..

D

DH Misafiri 6 ay önce

hocam 4x daha iyi direk hs attirir

Mstt.2010 7 ay önce

Über

SUPERSONICQ 7 ay önce

Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x’e de çekebilirsin falan 😀

SupremeMasterr 8 ay önce

Muskun alev tabancası vs bu

ccguven 9 ay önce

2

İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.

rszx247 9 ay önce

Yakında su atan F18 falanda yaparlar 🙂

X

xsw 9 ay önce

1

Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu…

alex59 10 ay önce

2

Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.

Rhodope Thrax 10 ay önce

fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.

RaptorFX 10 ay önce

Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x